Korona Virus Karton ve Kağıttan Geçer Mi?

Korona Virus Karton ve Kağıttan Geçer Mi?

Birçoğumuz Korona Virüs’ün yükselen eğrisini düzleştirmek ve karantinaya uymak için üzerimize düşeni yaparken, gerekli malzemeleri satın almaktan veya adresinize paketlenmiş ürünler teslim etmekten geri kalmadık. Bir karton süt alırken ya da kargodan sipariş ettiğiniz herhangi bir ürün için karton ve kağıtla etkileşim kaçınılmazdır. Paketi evinize aldıktan sonra ve eldivenleri çıkardıktan sonra   muhtemelen hangi önlemlerin alınması gerektiğini merak ediyorsunuz.

İngiltere’nin ünlü Tıp Dergisi New England Hastane Enfeksiyonları Dergisi, virüsün bu malzemeler üzerinde ne kadar sürdüğünü doğrulayan çalışmalar yayınladı. Bakkal ve süpermarket malzemelerinizde ve çevrimiçi perakende siparişlerinizde sıralama yaparken stresi azaltmak için bilmeniz gerekenler şunlardır:

Karton Kutu

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden bilim adamları, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve üniversiteler, New England Tıp Dergisi’nde COVID-19’un karton kutu ve kağıt üzerindeki etkileriyle ilgili araştırmayı yayınladı. Araştırmada karton üzerinde gün boyunca yapılan araştırmada, gün süresinin sonunda virüsün canlı izlerinin ölçülmediğini buldu.

COVID-19 Kağıt Üzerinde Ne Kadar Sürer?

Kağıt, günlük yaşamlarımızda genellikle posta ve diğer önemli yazışmalardan geçtiğimiz için başka bir endişe kaynağıdır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, Korona virüs 3 saat ila 5 gün arasında kağıt üzerinde devam ediyor. Mevcut miktar ne kadar büyük olursa, kağıt yüzeyinde o kadar uzun süre dayanır.

Avrupa’da yapılmış bir başka çalışma, oda sıcaklığında 22 ° C’de 3 saat ve % 65 bağıl nemde “baskı ve doku kağıtlarından bulaşıcı virüs bulunamayacağını” bildiriyor. Ayrıca araştırma, yüzey temasına kıyasla havada enfekte olma şansının daha yüksek olduğunu da açıklıyor.

Ellerinizi yıkayın

Potansiyel yayılmayı önlemek için herhangi bir malzemeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Koruma için aşağıdaki sağlık yönergelerine uymaya devam etmek önemlidir:

  • Yüksek temas olan tüm yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin. Bunlar arasında ışık anahtarlarınız, masalarınız, telefonlarınız, klavyeleriniz ve lavabolarınız bulunur.
  • Kendinizle diğer insanlar arasında 2 metre mesafe bırakın.
  • Halka açık bir yerden geldikten sonra ellerinizi mümkün olduğunca sık sabun ve suyla yıkayın.
  • Evde hasta olun, özellikle hastaysanız ve belirtiler ortaya çıktığında doktorunuzla temasa geçin.

Matbaa Burada Sağlık Bakanlığı’nın tüm güvenlik yönergelerini izler. Bu, tüm basılı malzemelerin kapınıza teslim edildiğinde dezenfekte edilmiş olarak teslim edileceği anlamına gelmektedir.