Ürününüzün ambalajlanma şekli, tüketicilerin ürüne nasıl tepki verdiğinde şaşırtıcı derecede önemli bir rol oynamaktadır. İyi ambalajlama markanızı yükseltebilir, yüksek bir fiyat noktasını haklı çıkarabilir ve kendinizle rakipleriniz arasında önemli bir ayrım görevi görebilir – ve bu sadece başlangıçtır.

Ambalajın neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için ambalajınızın neyi ilettiğini anlamalısınız. Ürün ambalajınızın birkaç temel öğesi vardır: şekil, tasarım, malzemeler, renkler ve metin. Her öğe, markanız hakkında hem kendi başına hem de paketin tamamı ile ilgili bir şey iletir. Bunlar şöyle:

  • Markanızın sesi ve değerleri nelerdir?
  • Ürününüzün kime pazarlandığı?
  • Ürününüz ne yapar?

Ambalajınız, piyasa değeri ve tüketiciyi ürünü kullanıyorsa kimler olabileceği gibi diğer şeyleri de doğal olarak iletir.

Sonuçta, ürün ambalajı pazarlama ile ilgilidir. Ambalajınızı tasarlama şekliniz tüketicilerin ürünleriniz ve diğer benzer ürünler arasında ayrım yapmasına ve zaman içinde marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İyi tasarlanmış ambalajlar da tüketici davranışlarını sizin lehinize değiştirebilir. Örneğin, tüketicilerin % 72’si bir ürünün ambalajlanma şeklinin satın alma kararını etkilediğini, daha da fazlası (% 81) hediye seçimlerini etkilediğini söylüyor.

Ambalajın ne olduğunu kabul ederseniz ,  ürününüz için rafta tam olarak yaşayan bir reklam olduğunu hata için de yer olmadığı anlaşılır. İyi ambalajlar, kârlılığınızda gözle görülür bir fark yaratabilir ve satılan ambalajla sonuçlanmanız size bağlıdır.

Ürününüz için mükemmel ambalajı seçme hakkında bilmek istediğiniz her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin. 

Ambalaj Tasarımınızın Temellerini Belirleme

Ürününüz için en iyi ambalajı seçmeden önce bazı kararlar almanız gerekir. Seçeneklerinizi daraltmanıza yardımcı olmak ve hangi yöne gitmeniz gerektiğini netleştirmek için bu sorularla başlayın:

1. Hangi malzemeyi kullanmak istiyorsunuz?

Malzeme seçiminiz, ambalaj tasarımınızın en önemli parçalarından biridir. İster kağıt ister plastik rotayı tercih edin, markanızın stiline ve ürünün kendisine bağlıdır, ancak büyük ölçüde tüketicilerin kağıt ambalajı tercih ettiğini unutmayın. Tüketicilerin % 68’i, bir kağıt veya karton paketinde plastik bir pakete göre bir ürün seçme olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve % 63’ü kağıt ambalajın bir ürünü daha kaliteli görünmesini sağladığını söylüyor.

2. Ürününüz nasıl taşınır?

Dayanıklılık, başarılı ambalajlama ile aynıdır ve ambalaj tasarımınıza gelirken işlev ve taşıma kolaylığı dikkate alınmalıdır. Orijinal ve göz kamaştırıcı ambalajı, yalnızca son konumuna gelmeden önce şeklini kaybetmesi için tasarlamak istemezsiniz.

3. Bütçeniz nedir?

Çoğu pazarlama stratejisinde olduğu gibi, bütçenin neler yapabileceğiniz ve yapamayacağınız üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Harcama limitinizi belirlerken, sadece ambalajın kendisi için değil, aynı zamanda onu tasarlamaya giden yaratıcı çalışma için de bütçelediğinizden emin olun.

4. İstediğiniz ambalaj müşterilere nasıl hitap edecek?

Bu, ambalaj planınızı hazırlarken tanımlamanız gereken en büyük alanlardan biridir. Malzemelerden renklere kadar, ambalajınızın her yönünün hedef kitlesine hitap edecek şekilde optimize edilmesi gerekir. Önemli demografik bilgilerinizle neyin en büyük etki yaratacağını araştırmak için zaman harcayın ve bulgularınızı nihai tasarımınıza dahil edin.

Ambalaj söz konusu olduğunda stil sıkıntısı yoktur.  Bu yüzden Matbaa Burada ürünlerini gözden geçirebilir ona göre bir tasarım üzerinde çalışabilirsiniz. 

Comments are disabled.